sobota, 14 lipca 2012

Konspekt 4

Konspekt lekcji biologii w klasie III gimnazjum


Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: III gimnazjum
Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Dziedziczność i zmienność genetyczna.
Temat: DNA jako nośnik informacji genetycznej
Cel ogólny: 
Zapoznanie ucznia z  budową i funkcją DNA oraz cechami kodu genetycznego. 

Cele szczegółowe:

1. Wiadomości:
Uczeń:
- wyjaśnia pojęcie genu , kodu genetycznego, informacji genetycznej, chromosomu
- wyjaśnia współzależności między DNA a kodem genetycznym i genem
- zna budowę DNA i chromosomu
- wyjaśnia cechy kodu genetycznego- trójkowość, uniwersalność

2.  Umiejętności:
Uczeń:
- przedstawia w postaci schematycznego rysunku chemiczną budowę DNA
-analizuje strukturę przestrzenną DNA
-określa biologiczną rolę DNA
- potrafi zastosować komputer do pogłębiania wiedzy

3. Postawa:
- ma świadomość biologicznej roli DNA w życiu każdego organizmu  
-zdaje sobie sprawę że, prawidłowa informacja genetyczna jest warunkiem zdrowia 
- jest przekonany o możliwości wykorzystania komputera do rozwiązywania problemów z dziedziny biologii
- kształtuję postawę korelowania informacji teoretycznych z działaniami praktycznymi

4. Metody:
- prezentacja filmu ukazującego budowę chemiczną i przestrzenną DNA
- prezentacja schematów

5. Forma pracy:
- indywidualna, lekcja z filmem

6. Środki dydaktyczne:
-animacje
-filmiki
-ryciny

7. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- powitanie uczniów, przypomnienie w formie burzy mózgów informacji z poprzednich zajęć,
- organizacja pracy na lekcji
Faza realizacyjna:
- prezentacja filmów ukazujących budowę i strukturę DNA
- ukazanie schematów budowy DNA, chromosomu
- wypełnienie kart prac 
Faza podsumowująca:
- podsumowanie treści, metod pracy, wnioski, zadanie pracy domowej.
 Praca domowa:
W domu proszę o przedstawienie w dowolnej formie funkcji i roli DNA.

Przebieg lekcji

Przebieg lekcji:

- zapoznaj się z filmami prezentującymi budowę i strukturę DNA




 

-zapoznaj się ze schematami budowy DNA, struktury DNA, budowy chromosomu

 


 















 Po zapoznaniu się z materiałami proszę o wypełnienie testu sprawdzającego poziom przyswojenia informacji zawartych w materiałach. W domu proszę o wykonanie pracy domowej.